Integruotas ugdymas – tai sąvoka, su kuria vis dažniau susiduriame mokyklose, apie tai rašoma bendrojo ugdymo programose, straipsniuose, kalbama įvairiuose seminaruose ir mokymuose. Pagrindinis šio ugdymo išskirtinumas yra mokomųjų dalykų dermė, mokymasis temomis, per kurias susiejami visi mokomieji dalykai. Vis dažniau toks ugdymas taikomas mūsų progimnazijoje, kur įvairių dalykų mokytojai, planuodami pamokas, ieško sąlyčio taškų. Metodinė taryba inicijavo integruotų pamokų dienas, kurias organizavo N. Butienė, D. Kloniūnienė, S. Rancaitė, L. Vidauskienė, I. Beinorienė. Mokytojai aptarė integracijos temas ir derino su kolegomis.
Pradinėse klasėse vyko integruota diena ,,Pažink Lietuvą”. Mažieji mokinukai visą dieną skyrė Lietuvai – savo krašto pažinimui. Integruotos veiklos metu mokiniai susipažino su Lietuvos kultūra, istorija ir geografija per įvairias užduotis ir veiklas. Dienos pradžioje vaikai rašė dailyraštį tema ,,Mano Lietuva“. Vėliau, matematikos pamokose, jie sprendė uždavinius apie atstumus Lietuvoje, taip gilindami geografijos ir skaičiavimo įgūdžius. Dar vaikai piešė, lipdė, gamino įvairius darbelius, skirtukus, kuriuose išreiškė meilę savo šaliai. Be to, dainavo ir šoko lietuvių liaudies dainas. Nepamiršo ir savo miesto – Jonavos. Fizinio ugdymo pamokose ėjo pasivaikščioti po Jonavą, aplankė žymias vietas, sužinojo jų istorijas bei rinko informaciją, kurią vėliau naudojo kurdami projektus. Integruota diena padėjo vaikams ne tik išmokti naujų dalykų, bet ir dar labiau pajusti meilę savo šaliai ir suprasti, kad kiekvienas dalykas ugdymo procese yra labai svarbus
Penktokų integruotų pamokų dienos tema - „Aš ir pasaulis“. Mokiniai įvairias veiklas atliko anglų kalbos, matematikos, fizinio ugdymo bei integruotoje lietuvių kalbos ugdymo ir gamtos mokslų pamokose. Anglų k. pamokoje mokiniai pirmiausia aptarė, kokia dalimi jų gyvenimas yra svarbus pasauliui ir kiek supanti aplinka svarbi jiems. Paskui parengė projektinį darbelį "A year in my Life" („Vieneri mano gyvenimo metai“). Darbuose stebino įvykių, faktų ir požiūrių įvairovė. Matematikos pamokoje – ieškojo įdomių faktų apie Lietuvą, atliko įvairias užduotis, informaciją pateikė Padlet lentoje. Integruotoje lietuvių k. ugdymo ir gamtos mokslų pamokoje penktokai kūrė plakatą „Aš ir pasaulis“, įvardindami, kas yra jų pasaulis, kokios vertybės, iššūkiai ir grėsmės yra jame, žiūrėjo Youtube filmą apie Afrikos vaikus, diskutavo, kuo skiriasi Lietuvos ir Afrikos vaikų gyvenimas, kuo jis panašus. Pamokos pabaigoje, pasirinkę vieną iš vertybių, sukūrė pastraipą. Paskutinėje (fizinio ugdymo) pamokoje mokiniai kalbėjo apie pasaulio suvokimą per sportą, sportuodami pavaizdavo labiausiai patinkančią sporto šaką.
6b klasėje vyko integruotų pamokų diena „Istorijos ženklai Jonavoje“, skirta Jonavos gimtadieniui paminėti. Per pirmąją, vokiečių kalbos, pamoką mokiniai ieškojo informacijos apie savo miestą vokiečių kalba, kūrė plakatus. Vėliau per technologijų pamokas istorinius Jonavos pastatus vaizdavo kurdami architektūrinius eskizus. Matematikos pamokoje, pasikartoję romėniškų skaičių sudarymą, šeštokai atsakinėjo į klausimus apie Jonavą, panaudojant romėniškus skaičius. Paskutinėse integruotose lietuvių kalbos – informatikos pamokose mokiniai ieškojo legendų apie Jonavą ir jos apylinkes, pagal jas kūrė skaitmeninius komiksus.
7b klasėje vykusias pamokas vienijo bendra tema: „Pasaulis 7-oko akimis“. Integruotų pamokų diena prasidėjo matematikos užsiėmimu, kuriame mokiniai turėjo galimybę rinktis jiems aktualią temą ir pateiktį 10 statistinių faktų. Savo pristatymus mokiniai paįvairino lentelėmis, diagramomis, kurdami grafikus. Ši diena mokiniams buvo turtinga kalbine veikla. Lietuvių kalbos pamokų metu mokiniai ruošėsi ir kūrė rašinėlį tema „Pasaulis 7-oko akimis“. Jie turėjo išgryninti jiems rūpimas vertybes, papasakoti apie paauglį supančio pasaulio grėsmes bei iššūkius. Vokiečių kalbos pamokoje kūrė projektus tema „Mano diena“/ „Mano svajonių diena“ bei pristatė juos klasės draugams. Rusų kalbos pamokoje, pasidaliję į grupes, iš šešių pasiūlytų temų rinkosi jiems įdomiausią, aktualiausią, bei pristatė, kodėl ši tema jiems svarbi. Anglų kalbos pamokoje apžvelgė šių dienų svarbiausius įvykius ir diskutavo apie jų įtaką šiuolaikiniam paauglio gyvenimui. Biologijos pamokoje mokiniai gvildeno temą „Ekologinis pasaulis paauglio akimis“ bei grupelėse kūrė plakatą vaizduojantį jų požiūrį į ekologiją.
8d klasės mokiniai dalyvavo integruotų pamokų dienoje, skirtoje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gyvenimui ir kūrybai. Pamokų metu mokiniai analizavo, kodėl Čiurlionis tapo tautos simboliu, kokią įtaką jo darbai turėjo Lietuvos kultūrai ir kaip jie atspindi moralines bei dvasines vertybes. Tikybos/etikos ir istorijos pamokoje buvo aptariama Čiurlionio biografija ir jo reikšmė tautiniam atgimimui, atliekamos analizės užduotys, mokiniai diskutavo apie tautos simbolio sąvoką, tyrinėjo Čiurlionio asmenybę ir jo indėlį į kultūrą. Rusų kalbos pamokoje analizavo informaciją apie Čiurlionį, rusų klaba reiškė savo nuomonę apie jo kūrybą. IT pamokoje atliko integruotos dienos refleksiją, mokiniai kūrė elektroninius kryžiažodžius ir minčių žemėlapius apie Čiurlionį, taip lavindami kūrybiškumą bei skaitmeninius įgūdžius. Diena buvo skirta įvairiapusiškam M. K. Čiurlionio asmenybės ir kūrybos pažinimui, skatinant mokinių pilietiškumą, kritinį mąstymą bei kūrybiškumą.
Integruotam ugdymui progimnazijoje skiriamas didelis dėmesys. Organizuojamos integruotų pamokų mugės, kur mokytojai tariasi, kokias įvairių dalykų temas galėtų integruoti ir plėsti ugdymosi ribas. Mūsų mokytojai atviri idėjoms, nori ir geba keistis, taikyti ugdymą prie besikeičiančio pasaulio ir vaikų poreikių.
-
- Paskelbta: 2025-02-05
- Kategorija: Integruotos pamokos
Vasario 3 dieną 6b klasei vyko integruotų pamokų diena „Istorijos ženklai Jonavo...